Informace pro vás

Novinky, zajímavosti, tipy a triky

Úvod»Blog

Jak udělat FlipBook viditelným pro vyhledávače

02. červen 2014
Daniel Boček
0 komentářů

Být vidět – to je to, oč na webu běží. Můžete mík krásný FlipBook, plný zajímavých informací, ale pokud se o něm vaši potencionální čtenáři nedozví, může být tak trochu zbytečným. Proto si dnes ukážeme, jak můžete vaše publikace udělat viditelnými ve vyhledávačích.

1. Generování souborů pro vyhledávače

Jako první krok je třeba v aplikaci FlipViewer Creator zaškrtnout volbu "Generate Files for Search Engine", kterou najdete v záložce Book Settings. Aplikace vytvoří složku WebSearch, ve které budou umístěny všechny soubory, se kterými budeme později pracovat.

Generování souborů pro vyhledávače ve FlipViewer Creatoru

Po dokončení konverze nahrajte svůj FlipBook pomocí FTP klienta na své webové stránky.

2. Soubor sitemap – základ pro správnou indexaci

Vyhledávačům můžeme podstatně ulehčit práci s indexací vašich FlipBooků pomocí souborů sitemap.xml. Pro každý FlipBook je potřeba vytvořit nový soubor sitemap a umístit ho do složky WebSearch, jak si ukážeme dále.

Nejjednodušším způsobem, jak soubor sitemap vytvořit, je použití nějakého webového nástroje pro generování souborů sitemap. Já osobně preferuji službu XML-Sitemaps.com. Služby je zdarma a její použití je velmi jednoduché.

Do pole Starting URL napište adresu souboru summary.html, který se nachází ve složce WebSearch vašeho FlipBooku. Složku WebSearch najdete uvnitř složky končící na _opf_files (např. http://www.domena.cz/slozka_flipbooku/muj_projekt_opf_files/WebSearch/summary.html). 

Soubor summary.html

Kliknutím na tlačítko "Start" vygenerujete soubor sitemap.xml. Poté si vygenerovaný soubor sitemap stáhněte pomocí první možnosti Download un-compressed XML Sitemap. Nyní stačí soubor sitemap nahrát pomocí FTP klienta do složky WebSearch vašeho FliBooku a poté jej zaregistrovat ve zvoleném vyhledávači. My si názorně předvedeme indexaci pomocí Google.

3. Registrace sitemap pomocí Webmaster Tools

Přihlašte se do svého účtu Webmaster Tools a přejděte do sekce Soubory Sitemap. Klikněte na tlačítko Přidat/Otestovat soubor Sitemap a doplňte URL vašeho souboru sitemap, např. slozka_flipbooku/muj_projekt_opf_files/WebSearch/sitemap.xml. Kliknutím na tlačítko Odeslat soubor Sitemap je celý proces dokončen. Tento postup opakujte i u dalších vyhledávačů, ve kterých chcete mít svůj FlipBook zaindexovaný, podle pokynů jednotlivých provozovatelů služeb. A nyní už nezbývá než počkat, až si vyhledávače váš FliBook zaindexují.

4. Jsme vidět? Jistě, jsme!

FlipBook je nyní indexovaný a my se můžeme podívat, coto pro nás, ale hlavně pronaše čtenáře znamená. Pokusně jsem vybral pro vyhledávání slovní spojení coca-cola indigo, protože vím, že v jednom z předchozích vydání časopisu Packaging, který jsem vybral pro testování, je článek o tisku etiket Coca-Coly pomocí tiskových strojů HP Indigo. Při vyhledávání jsem pro větší přesnost vybral možnost "Stránky pouze česky" a tady vydíte výsledek:

Výsledky vyhledávání na Google

A co je nejlepší, po kliknutí na odkaz ve výsledcích vyhledávání se daný FlipBook otevře přímo na stránce, na které se hledaný výraz nachází:

FlipBook s hledaným výrazem

Vidíte, že udělat vaše publikace viditelnými pro vyhledávače není obtížné a výsledek za to stojí. Co myslíte?

Tagy:
Přidejte komentář
Zde můžete vložit svůj komentář k článku. Prosím, mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány. Takže, prosím, nepoužívejte spammy klíčové slovo nebo doménu jako vaše jméno, nebo nebude váš příspěvek zveřejněn. Pojďme se raději věnovat smysluplné diskusi. Díky za návštěvu!