Informace pro vás

Novinky, zajímavosti, tipy a triky

Úvod»Blog

Multimediální editor aneb Vdechněte svým FlipBookům život

16. březen 2015
Daniel Boček
0 komentářů

Multimediální editor je součástí FlipViewer Creatoru od verze 3.5. Přináší výrazné usnadnění nejen pro práci s vazbami, ale také při práci s videem, zvukem nebo nejrůznějšími přílohami. Nejdůležitější výhodou je ale fakt, že zcela odbourává závislost na PDF editorech, jako je např. Adobe Acrobat nebo NitroPro.

Práce s vazbami a multimédii nebyla před uvedením Multimediálního editoru nikterak jednoduchá a častokrát mohla znamenat i nutnost investice do komerčních editorů PDF souborů, což, zejména v případě Adobe Acrobatu, není zrovna malá částka.

V případě multimediálních souborů, jako jsou videa nebo zvukové soubory, bylo navíc nutné takovéto stránky připravovat jako Flash SWF soubory. To přinášelo nejrůznější komplikace, jako třeba:

 • nekompatibilitu s HTML 5 verzí pro mobilní zařízení
 • zvýšené náklady na SW (Adobe Flash)
 • nutnost znalosti práce se SW Adobe Flash a se skriptovacím jazykem ActionScript 2, resp. AS 3

Multimediální editor

Vazby – jejich typy a možnosti přizpůsobení

V levém sloupci klikněte na náhled stránky, do které chcete vazbu přidat. Vybraná stránka se zobrazí v pracovním okně Editoru. Následneklikněte na tlačítko "Add Links" v pravém horním rohu. Zobrazí se pracovní okno s volbami pro práci s vazbami:

Pracovní okno editoru

Odkaz na jinou stránku publikace

Pro vytvoření odkazu na jinou stránku vaší publikace vyberte možnost "Go to Page in this book". Stránku, na kterou má tatovazba vést, můžete vybrat těmito třemi způsoby:

 • zadáním čísla stránky do políčka "Page Sequence"
 • klikáním na šipky nahoru nebo dolů
 • vybráním stránky z náhledů po kliknutí na tlačítko "Browse…"

Odkaz na jinou stránku

Odkaz na externí soubor

Další možností je vytvoření odkazu na externí soubor. Vyberte možnost "Open File", klikněte na tlačítko "Browse…" a na svém pevném disku vyberte soubor pro odkaz. Tento soubor se během publikování FlipBooku zkopíruje do výstupní složky a bude tak součástí vašeho FlipBooku:

Takto přiložený soubor se bude ve výsledné publikaci zobrazovat v tzv. Lightboxu nad stránkou, přičemž Lightbox je nakonfigurovaný tak, že se zobrazuje na max. 80 % dostupné šířky a/nebo výšky okna webového prohlížeče, resp. obrazovky. Navíc pro různé typy souborů existují specifika (typ souboru je automaticky detekován editorem):

 • Obrázky: v případě, že jejich rozměr je větší než dostupná plocha, se proporcionálně zmenší tak, aby jejich větší rozměr dosahoval maximální povolené velikosti dostupné plochy Lightboxu. Okno Lightoboxu není posuvné.
 • PDF (popř. další typy dokumentů, které lze zobrazovat v prohlížeči): jejich šířka se přizpůsobí maximální dostupné šířce Lightboxu. V případě, že je jejich výška větší, než maximální povolená výška Lightboxu, zobrazí se vertikální posuvník.
 • Audio / video: v okně Lightboxu se zobrazí HTML 5 přehrávač. Pokud se má přehrávat video, pravidla pro jeho zobrazení se řídí stejnými pravidly, jako v případě obrázku (tj. proporcionální přizpůsobení velikosti videa dostupné ploše Lightboxu).

Odkaz na webovou stránku

Posledním typem vazby je odkaz na externí webovou stránku, resp. e-mailovou adresu. Pro tuto volbu vyberte možnost "Open Web Page":

Odkaz na externí webovou stránku

V případě, že se jedná o odkaz na externí webovou stránku, zapisujte adresu včetně prefixu http://, resp. https://, např.: http://www.domena.cz nebo https://www.domena.cz.

Pokud zaškrtnete možnost "Show in LightBox", zobrazí se odkazovaná stránka v Lightboxu. V opačném případě se odkazovaná stránka zobrazí v novém okně webového prohlížeče.

Využít můžete i možnost použití e-mailové adresy. V takovém případěmusíte e-mailovou adresu zapsat včetně prefixu mailto:, např. mailto:jmeno@domena.cz.

Přizpůsobení vzhledu vazeb

Přizpůsobit lze barvu zvýraznění aktivní oblasti vazby nebo je možné pro libovolnou vazbu použít vlastní obrázek (ikonu).

Pokud chcete použít barevné zvýraznění aktivní oblasti vazby, vyberte možnost "Link Area Color". Výchozí barvou je středně šedá. Pokud chcete použít jinou barvu, jednoduše klikněte na políčko barvy a vyberte si barvu zvýraznění zpalety základních barev nebo si nadefinujte vlastní barvu:

V případě, že chcete pro zvýraznění vazby použít obrázek, např. nějakou stylizovanou ikonu, vyberte možnost "Use Graphics to Indicate", klikněte na tlačítko "Browse…" a vyberte příslušný obrázek (ve formátu JPG nebo PNG). Pro zachování poměru stran vybraného obrázku při případných změnách jeho velikosti na stránce, zaškrtněte políčko "Keep Image Ratio":

Ikona vazby

Pokud chcete k vaší vazbě přidat vlastní text bubliny, zobrazovaný při přejetí vazby myší, jednoduše napište svůj text do políčka "Mouse-over tooltip":

Bublinyodkazů

V případě, že pro zvýraznění vazby používáte barvu, je možné rovněž v sekci "Visibility" nastavit dobu, po kterou bude vazba po nalistování stránky, na které se nachází, zvýrazněna. Vaše nastavení lze zaškrtnutím políčka "Apply to all" hromadně aplikovat také na všechny ostatní vazby zvýrazněné barvou:

Nyní, když už máte všechny aspekty vazby nadefinované, můžete kliknout na tlačítko "OK". Dialogové okno s nastavením vazby se uzavře a vaše nová vazba se zobrazí na stránce jako červený obdélník. Nyní můžete vazbu myší přetáhnout na požadované místo a přizpůsobit její rozměry:

Nová vazba

Pokud chcete již vytvořenou vazbu editovat, klikněte na ní 2x levým tlačítkem myši, nebo na ní klikněte pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberte "Property".

Po provedení požadivaných změn klikněte na tlačítko "OK".

Pro smazaní vazby na ní klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte "Delete".

Práce s videem

Zdůvodu zachování kompatibility mezi dekstopovou a HTML 5 verzí publikace, je možné použít pouze video ve formátu MP4. Pro vložení videa klikněte na tlačítko "Add Video" v pravém horním rohu editoru. Nyní máte k dispozici tři možnosti, jak video do vaší publikace přidat:

 • Místní soubor (možnost "Local Video File"): klikněte na tlačítko "Browse…" a vyberte video ve vašem počítači. Video se během publikování vašeho FlipBooku zkopíruje do jeho výstupní složky a bude distribuováno společně s vaší publikací.  
 • Vzdálene video ("Remote Video File"): tuto možnost můžete využít v případě, že se video soubor nachází na internetu, např. na vašem serveru. Do políčka napište celou URL vybraného videa vč. prefixu http://, resp. https://, např. http://www.domena.cz/video/film.mp4.
 • Video z YouTube ("YouTube ID"): napište pouze ID vybraného videa. Jestliže je tedy URL vybraného videa např. http://www.youtube.com/watch?v=_Z0yG8HT5VA, napište pouze kód videa _Z0yG8HT5VA

Vkládání videa

Zaškrtněte políčko "Play when page is loaded" pokud chcete, aby se video přehrávalo automaticky po načtení stránky. Můžete rovněž vybrat možnosti ovládacího panelu videa pomocí rozbalovací nabídky "Skin Selection" (pozn.: tato vlastnost není podporována při prohlížení na mobilních zařízeních). Klikněte na tlačítko "OK".

Video ve stránce

Kliknutím a tažením červených okrajů videa nyní můžete měnit jeho velikost ve stránce. Kliknutím a tažením nad plochou videa můžeteměnit jeho umístění.

Video můžete editovat dvojitým kliknutím levým tlačítkem myši, popř. jedním kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti "Property".

Proveďte požadované změny a kikněte na tlačítko "OK".

Pokud chcete video smazat, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost "Delete". Kliknutím na tlačítko "Yes" potvrdíte smazání a video bude odstraněno.

Vložení audio souboru

Váš FlipBok můžete rovněž obohatit o audio soubory (např. podcasty, ukázky hudby apod.). Pro přidání audio souboru klikněte na tlačítko "Add Audio" v pravém horním rohu. Po kliknutí na tlačítko "Browse…" vyhledejte váš audio soubor a klikněte na tlačítko "Open" (pozn.: jsou podporovány pouze soubory ve formátu MP3).

Jestliže si přejete, aby se zvuk začal přehrávat ihned po nahrání stránky, zaškrtněte políčko "Play Audio after page is loaded". Rovněž tak můžete změnit grafiku tlačítek spuštění a zastavení přehrávání audio souboru kliknutím na tlačítko "Browse…" po pravé straně standardních tlačítek. Po dokončení všech požadovaných nastavení klikněte na tlačítko "OK".

Vložení audia

Kliknutím a tažením červených okrajů nyní můžete měnit velikost tlačítka ve stránce. Kliknutím a tažením nad plochou tlačítka můžete měnit jeho umístění.

Audio můžete editovat dvojitým kliknutím levým tlačítkem myši, popř. jedním kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem možnosti "Property".

Proveďte požadované změny a kikněte na tlačítko "OK".

Pokud chcete audio smazat, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte možnost "Delete". Kliknutím na tlačítko "Yes" potvrdíte smazání a audio bude odstraněno.

Jak sami vidíte, Multimediální editor nabízí poměrně široké možnosti jak obohatit vaše publikace o nejrůznější interaktivní a multimediální prvky. Současně ale zachovává jednoduchost a přímočarost, která je výsadou celého publikačního softwaru FlipViewer Creator.

Přidejte komentář
Zde můžete vložit svůj komentář k článku. Prosím, mějte na paměti, že komentáře jsou moderovány. Takže, prosím, nepoužívejte spammy klíčové slovo nebo doménu jako vaše jméno, nebo nebude váš příspěvek zveřejněn. Pojďme se raději věnovat smysluplné diskusi. Díky za návštěvu!